Takie zachowanie możemy opisać jednym słowem SZUKANIE DZIURY W CAŁYM

To w jakim humorze wstajesz rano oraz to z jakim nastawieniem kładziesz się spać zawdzięczasz swojej ukochanej pewności siebie, swoim myślom i swoim przekonaniom .

Dzieje się tak ponieważ sposób w jaki

  • działasz,
  • tworzysz relacje,
  • planujesz swój dzień zależy od tego w jaki sposób myślisz o sobie

A skoro jestem fajną, mądrą kobietą to będę miała fajny efektywny dzień, ale jeśli uważam się za totalnego przeciętniaka to taki właśnie dzień na mnie czeka, a raczej nie czeka tylko sama taki sobie wykreowałam

Tak naprawdę to właśnie niska samoocena powoduje, że czujemy się niepewnie, czujemy się gorsze, wątpimy w nasze umiejętności, wycofujemy się, wymyślamy wszelkie możliwe zagrożenia jakie mogą spaść nam na głowę.

W relacjach z innymi jesteśmy często przesadnie zazdrosne, defensywne, izolujemy się od innych, którzy mogą być dla nas zagrożeniem.

Takie zachowanie możemy opisać jednym słowem SZUKANIE DZIURY W CAŁYM.

Typowa sytuacja : Partner, Mąż spóźnia się do domu po pracy, ile z nas myśli sobie, gdzie on jest, z kim się umówił, czy to ta jego nowa koleżanka z pracy a może poszedł do knajpy z kolegami ?.

Takie właśnie myślenie włącza się wielu z nas – bo ile mogłoby pomyśleć, że złapał gumę

Jak wiele zależy od naszej samooceny widać najlepiej na przykładzie naszych relacji z partnerami , ile z nas położyło związki, które mogły być tymi jedynymi na zawsze ?

Kiedy poznajesz kogoś nowego starasz się wybadać czy jest to osoba godna twojego zainteresowania, sprawdzasz czy jego system wartości jest do zaakceptowania przez ciebie, oczywiście nie dzieje się to tak od razu, z nami trzeba trochę pochodzić

  • Kiedy pojawia się już między wami pewnego rodzaju bliskość, zaufanie, z takim entuzjazmem, radością patrzysz jak się to wszystko rozwija, masz dobre chęci, ale jesteś gotowa na sytuacje, które wzbudzą w tobie jakieś wątpliwości, które obgadujecie z partnerem, bo cenicie sobie szczerość i prawdę
  • Teraz jak już wiecie oboje, że się pojawiło konkretne uczucie nadal każde z was pozostaje sobą i to właśnie najbardziej cenicie u siebie.
  • Partner wie, że go kochasz, ale również kochasz i szanujesz siebie, jesteś traktowana z szacunkiem
  • I w taki właśnie sposób zmierzacie do normalnie funkcjonującego układu partnerskiego opartego na obopólnym komforcie .

Co się dzieje, kiedy budujemy taki związek, ale nie czujemy się wartościowe.

  • Kiedy wasza relacja zaczyna się zacieśniać , starasz się zrobić wszystko by zadowolić partnera by niczego nie zepsuć , boisz się co powie partner, kiedy okaże się, że wasze poglądy się różnią. W momencie, gdy pojawiają się rzeczy, których się obawiasz nie rozmawiacie o tym, ponieważ unikasz konfrontacji.
  • Mając już partnera rezygnujesz ze wszystkiego co dawało ci poczucie indywidualności, zapominasz o własnych potrzebach , starasz się zadowolić partnera we wszystkim mimo tego, że on nie wymaga tego od ciebie.
  • Partner wyczuwa twoją desperację i tym samym umacnia swoją władzę nad tobą , ty również to zauważasz i następują same stresowe sytuacje, zmierzacie do katastrofy, w tej sytuacji poczucie komfortu jest minimalne.

Inny rodzaj relacji z otoczeniem to DRUGI SZEREG

Sytuacja ta dotyczy osób, które uważają się za tych bez SIŁY PRZEBICIA .

Niby są pewni swojego doświadczenia swojej wiedzy , umiejętności, ale z drugiej strony boją się ośmieszenia, że to właśnie inni okażą się lepsi , sprytniejsi, ale najbardziej obawiają się ośmieszenia.

Gdy ktoś odrzuca ich argumenty, krytykuje rozwiązania , bardzo długo przeżywają porażkę rozpamiętują swój zawód, nie ufają swojej wiedzy , doświadczeniu na tyle by móc zaryzykować i podjąć wyzwanie .

Mając takie podejście należymy do osób, które lepiej czują się właśnie w drugim rzędzie , nie za daleko, ale też nie na pierwszej linii, tak by czasem sukces nas nie dopadł

Trzeci rodzaj relacji to Towarzyskie Zgrzyty, czyli Dusza Towarzystwa

Kolejnym testem poczucia własnej wartości jest to jak radzimy sobie w towarzystwie , ogólnie w przestrzeni społecznej. Każdy z nas idąc na imprezę ma ochotę na dobrą zabawę i poznanie nowych fajnych ludzi , taki sens imprez

Często jednak okazuje się , że to nie takie proste , bo jak tu pozyskać czy utrzymać znajomości, kiedy ciągle narzekamy stawiamy się w złym świetle czy wręcz zniechęcamy do siebie.

Poniżej chciałabym wam przedstawić dwa główne typy takich zachowań:

PODKREŚLANIE KOMPLEKSÓW

„Ale jestem beznadziejna „

„Przykro mi, że musisz mnie znosić”

„Pewnie kazali ci do mnie zagadać”

Takie reklamowanie samego siebie niestety powoduje, że ludzie zaczynają przyznawać ci rację , to widoczny sygnał potwierdzający, że nie masz o sobie dobrego zdania.

„Fajny sweter, no co ty z lumpeksu „

„Ładnie wyglądasz , ślepy jesteś ? „

Efekt ? osoba, która chciała cię docenić , sprawić przyjemność czuje się jakby cię atakowała.

Z kompleksami wiąże się jeszcze brak własnego zdania, kiedy rozmawiacie o jakimś miejscu i uważasz, że jest świetne, bo tam byłaś i polecasz każdemu jesteś pewna swojej oceny, ale gdy pojawia się krytyka odnośnie tego samego w sekundzie zmieniasz swoje zdanie przychylając się do opinii krytykującego.

MASKOWANIE OBAWY PRZED ODRZUCENIEM

Trudno ci zaakceptować sytuację, w której ktoś innym ma rację , przechodzisz do rywalizacji , rzucasz wyzwanie, wszczynasz spory, twoje zawsze musi być na wierzchu.

Wszędzie i wszystkim udzielasz dobrych rad, proszony czy też nie , chcesz pokazać, że znasz się na wszystkim.

Nie chcesz dopuścić by na twoim wizerunku powstała jakaś rysa , więc zawsze znajdziesz kogoś winnego zaistniałej sytuacji , „zapomniałaś o spotkaniu ? nie to on mi nie przypomniał”.

Bardzo dużo mówisz. Boisz się ciszy, która mogłaby obnażyć jakąś prawdę o tobie, na przykład to, że paradoksalnie nie ma o czym z tobą rozmawiać.

Pozyskujesz znajomości tylko dlatego, że jesteś niedyskretna i sprzedajesz wiadomości o innych.

To tylko część zachowań, które cechują osoby z niską samooceną…

Daj znać czy chcesz wiedzieć jak wyjść z tego scenariusza i jak być świadomą siebie i swoich wartości kobietą…

Z dobrymi intencjami dla ciebie 🙂